przejdź do treści

Blog

Japandi to nowy styl projektowania wnętrz, który cieszy się pikującą popularnością. Ta koncepcja to czyste linie, swobodny styl i mieszanka materiałów, współtworzące niezwykłą atmosferę dla każdego z pomieszczeń.  Estetyka tego trendu skupia się na prostocie, delikatnych odcieniach, naturalnych materiałach i wygodzie.

Wykończenie wnętrz w stylu Japandi

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Japonia i Skandynawia mają ze sobą niewiele wspólnego. Jednak przyglądając się im bliżej, zobaczymy, że mają ze sobą więcej niż kilka podobieństw. Wiadomo, że zarówno kultura japońska, jak i skandynawska skupiają się na społeczeństwie, a nie na indywidualistach. Łączy je również głęboka relacja z naturą oraz funkcjonalność i prostota.

Japandi to skrzyżowanie skandynawskiego i nowoczesnego japońskiego stylu – oba są zakorzenione w minimalistycznych zasadach projektowania. Nacisk kładzie się na ciepło, naturalne elementy i stonowane palety kolorów. Nie znajdziemy tu ozdobnych, krzykliwych detali. 

Zamiast nich możemy się cieszyć dużą ilością naturalnego światła i roślin. To one stanowią tu jeden z kluczowych elementów.

Ze względu na silny wpływ Zen, wykończenie wnętrz w tym trendzie będzie polegało na jakości, a nie ilości. Oznacza to, że nie ma miejsca na całe zakątki dżungli. Kierujmy się wyborem roślin o gładkich i eleganckich liściach oraz prostym kształcie. 

Architekt wnętrz postawi na naturalne materiały

Kluczowe materiały używane w projektowaniu wnętrz Japandi to naturalne włókna, meble wykonane z naturalnych materiałów, a nawet ręcznie robiona ceramika i dekoracje. Aby wystylizować takie wnętrze, należy poznać jego te istotne dodatki:

Meble:

 • Wiklina
 • Trzcina
 • Drewno (orzech) 
 • Bambus 
 • Tapicerka (konopia, len, bawełna lub ich mieszkanki)

Tekstylia:

 • Pościel ekologiczna
 • Aksamit

Dekoracyjne dodatki:

 • Terakota
 • Glina 
 • Szkło 
 • Beton
 • Drewno
 • Rośliny 

To na tych charakterystycznych cechach buduje się rzeczywista, a jednocześnie zachwycająca stylistyczna symbioza. Wyluzowana nordycka estetyka jest w nienagannej równowadze ze wschodnimi ideami domowego komfortu, porządku i harmonii. 

Nowoczesny wystrój wnętrz

Skupienie się na Japandi oznacza zrozumienie japońskiego stylu projektowania wnętrz. Opiera się on na minimalistycznych zasadach: czystych liniach i naturalnych materiałach. We wnętrzach w stylu japońskim zobaczymy proste, często niskie meble, a także neutralną paletę kolorów. Mniej znaczy więcej – dlatego przy wyborze palety kolorów dobrą zasadą jest uwzględnienie w niej materiałów (każdy materiał ma w końcu kolor, co wpływa na ogólny charakter przestrzeni). Utrzymanie stosunkowo ograniczonej różnorodności materiałów i kolorów sprawia, że ​​przestrzeń wydaje się bardziej minimalistyczna i świeża.

Uporządkowane przestrzenie

Funkcjonalność i łatwość użytkowania są bardzo ważne przy wprowadzaniu tego stylu w życie, dlatego niezbędna jest niezagracona przestrzeń o prostej, minimalistycznej stylistyce. To styl aranżacji wnętrz, który celebruje harmonię między minimalizmem a organicznym modernizmem, z domieszką komfortu. 

Trend, który szturmem podbija świat projektowania wnętrz, nawiązuje do japońskiej zasady „wabi-sabi” – odnajdywania piękna w niedoskonałości, komponując się z prostotą skandynawskiego designu. Tu wszystko jest przemyślane w najmniejszym szczególe. Głównym zadaniem jest poddanie się wygodzie. Będąc w takim domu poczujemy absolutną harmonię z otaczającym nas światem.

 

Przeczytaj także: