przejdź do treści

Blog

Cześć! Dziękujemy, że wpadliście na naszego bloga. Mamy nadzieję, że będziecie odwiedzać nas regularnie i choć to dopiero pierwszy post, to liczymy na to, że dostarczy Wam ciekawych informacji. Zwłaszcza, jeśli stoi przed Wami wyzwanie w postaci wykończenia swojego mieszkania czy domu.

A teraz do rzeczy. Na wstępie mała uwaga – artykuł jest szczery i brak w nim mydła służącego do oczu mydlenia. A ci, co mydlą, powinni zażyć środki uspokajające lub kliknąć X w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Niechaj pierwszy post na blogu dukke będzie osnową kolejnych tekstów, tworzonych z żywym i prawdziwym przekazem. Bez owijania w bawełnę. 

Artykuł jest dość długi, dlatego podzieliliśmy go na 2 części. Kolejną przeczytacie w przyszłym tygodniu. A nawiązując do powyższego, bezpośredniego wstępu, to może nie jest aż tak źle. Obejdzie się bez środków uspokajających. No, może mała filiżanka melisy. 

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale nikt Wam nie powie

Celem niniejszego tekstu jest wyostrzenie Waszych zmysłów i zwiększenie świadomości w temacie wykończenia wnętrz. Wierzymy również, że dzięki podobnym publikacjom, jesteśmy w stanie wpłynąć na poprawę jakości całej branży.

Na ten moment jest jak jest i nie w każdej firmie zajmującej się kompleksowym wykańczaniem wnętrz zostaniecie potraktowani tak, jakbyście tego oczekiwali lub jak powinniście być traktowani. Zamierzamy to zmienić. Jak? No my wiemy jak. Trzymając się reguł i dając klientom to, czego potrzebują. Brzmi banalnie, ale w tym temacie moglibyśmy napisać książkę. Dlatego powstało dukke. Czytajcie do końca.

Czym kierować się przy wyborze pracowni wnętrz?

Zacznijmy od tego, że chodzi o firmy, które zajmują się wszystkim za Was. Jesteście klientami, którzy planują kompletny remont swojego mieszkania lub zakupili mieszkanie w stanie deweloperskim i oprócz drzwi wejściowych, grzejników, gołych ścian i posadzki, nie macie nic.

Nie macie czasu ani ochoty jeździć po sklepach i wybierać misek WC, kafli i wieszaków na ręczniki. Ani taszczyć stu kilo kafli własnym samochodem. A na chemii budowlanej się nie znacie, więc skąd wiedzieć, jaki kupić klej do płytek lub ile go potrzeba. No tak, a Pan wykonawca Mieczysław powie, że 3 worki. Ale po dwóch tygodniach pracy stwierdzi, że zabraknie i trzeba dokupić jeszcze 3 worki. Nie chcecie takich sytuacji.

Do tego należy sobie zaprojektować wnętrze. Można inspirować się zdjęciami z pinteresta, ale lepiej, aby zrobiła to osoba z doświadczeniem, która dostosuje wnętrze do Waszych potrzeb.  Wypadałoby zatem zatrudnić projektanta wnętrz, a potem skontaktować go z wykonawcą, aby wnętrze zostało zrealizowane według projektu. Lub wykonawcaMI, jeśli macie osobnych speców od elektryki, hydrauliki, glazury czy podłóg… Trzeba również podpisać plik umów, z każdym na co innego, potem pilnować terminów, dzwonić, wyjaśniać… Dużo w tym logistyki. Łatwo też popełniać błędy, które później generują dodatkowe koszty.

Tu z pomocą przychodzą biura zajmujące się kompleksowym wykańczaniem wnętrz. Zazwyczaj w ramach jednej usługi, otrzymacie projektanta wnętrz, zakupy i dostawę materiałów, wykonawstwo pod klucz, a czasem i opiekuna klienta.

I o tych biurach jest ten artykuł. We Wrocławiu, gdzie działamy, paleta takich firm jest dość szeroka. Różnią się jednak w wielu kwestiach i dlatego doradzamy, na co powinniście zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

1. Jakość obsługi

Niezależnie od tego, czy obsługiwać Was będzie opiekun czy projektant, niezmiernie ważna jest Wasza wygoda i komfort pracy z tą osobą. Powinniście w jej towarzystwie czuć się swobodnie i mieć poczucie, że poświęca Wam uwagę i odpowiednią ilość czasu. 

Wielokrotnie nadużywane pojęcie profesjonalizmu powinno objawiać się stworzeniem atmosfery bezpieczeństwa i pewności, że zostaniecie przeprowadzeni sprawnie przez proces projektowania i wykończenia Waszego wnętrza.

Z pewnością już po pierwszym kontakcie będziecie w stanie określić, czy Wasz rozmówca ma na celu szczerą pomoc czy widzi w Was jedynie chodzący worek z pieniędzmi.

2. Transparentność

Zwróćcie uwagę, jakimi informacjami dzieli się z Wami firma, z którą rozmawiacie. Jeśli czujecie, że trudno uzyskać informacje na temat stosowanych produktów bądź choćby orientacyjnych cen usług, to lepiej przerwijcie rozmowy i negocjacje. Szkoda Waszego czasu. Może okazać się, że podpiszecie pozornie korzystną umowę, po czym na etapie wycen przekonacie się, że naciągnięto Was na drogie usługi. 

Transparentna firma powinna już na samym początku poinformować Was możliwych kosztach wykończenia wnętrza pod klucz i o produktach, które będzie stosować. Niezmiernie istotna jest również rozmowa na temat Waszego budżetu zarówno na początku współpracy, jak i na etapie projektowania. Dopasowanie się do Waszych możliwości finansowych jest kluczem do stworzenia projektu skrojonego na miarę.

Oprócz tego, powinniście otrzymać harmonogram przedsięwzięcia – począwszy od etapu projektowego, przez działania na budowie po orientacyjny termin zakończenia prac. Powinniście mieć również możliwość odwiedzania budowy w czasie realizacji. Dobra firma będzie zapraszać Was na budowę bez obaw, a także wysyłać Wam regularnie raporty z przebiegu realizacji.

3. Doświadczenie

Zadawajcie przedstawicielowi firmy wiele pytań i starajcie się zbadać, czy osoba, z którą rozmawiacie ma doświadczenie w prowadzeniu projektów i zarządzaniu cudzym majątkiem. Wszak powierzając specjalistom wykończenie wnętrza mieszkania czy domu oczekujecie, że zostaniecie obsłużeni przez kogoś odpowiedzialnego i doświadczonego.

4. Elastyczność

Wiele firm istnieje na rynku od lat i podąża utartymi (nie zawsze dobrymi) szlakami. Nie zapewniają klientom elastyczności, co ogranicza Wasze możliwości i zwyczajnie zniechęca do współpracy. Zwróćcie uwagę, czy dana firma potrafi dostosować się do Waszych potrzeb czy raczej to Wy musicie dopasować się do zasad tej firmy. 

Niektórzy oferują gotowe pakiety usług i produktów. Taka opcja może okazać się również dobrym wyborem, lecz zazwyczaj pole manewru w ramach pakietów są mocno ograniczone. Znacznie lepiej smakuje indywidualnie przygotowany projekt oraz usługi dopasowane do Waszych potrzeb. 

Podobnie rzecz się miewa w kwestii umowy. Nie zawsze będziecie mieli możliwość wpłynięcia na jej treść. Przeczytajcie dokładnie warunki współpracy i sprawdźcie, czy wszystkie zapisy są dla Was korzystne. Zastanówcie się, czy płatności dopasowane są do Waszych potrzeb. Być może bierzecie kredyt na wykończenie wnętrza i należy dostosować harmonogram płatności pod wymagania banku. Elastyczność w tym zakresie może okazać się dla Was kluczowa.

5. Materiały

Porównaj ofertę materiałową różnych biur. Sprawdź, czy pozornie korzystnie cenowo oferta nie zawiera tandety i tanich rozwiązań. Dopytuj i proś o wykaz producentów i serii produktów, z których korzysta dana firma w ramach konkretnej oferty. Opór w tej kwestii może Cię zaskoczyć!

6. Zakres usług

Jakie usługi kupujecie w ramach umowy? Ile będziecie musieli dopłacić do gwarantowanego zakresu, aby wykończyć wnętrza tak, jak byście chcieli? Jaką dokumentację projektową otrzymacie? Czy zestawienie materiałów będzie zawierało wszystkie informacje o produktach, kolorach i usługach? Przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdźcie zakres usług, za które płacicie. Jeśli macie wątpliwości, czy zakres usług w danej kwocie jest dla Was wystarczający, porównajcie oferty innych firm. 

To tyle na dziś. Wkrótce druga część, a w niej kolejna porcja wskazówek. Do zobaczenia!