przejdź do treści

Blog

Postęp technologiczny i zmiany w stylu życia sprawiły, że więcej czasu spędzamy z dala od natury, dlatego architekci i projektanci wnętrz coraz częściej dostrzegają zarówno wagę, jak i korzyści płynące z łączenia natury z designem.

Projektowanie biofilnych przestrzeni może zmniejszyć stres, poprawić funkcje poznawcze, kreatywność, pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. To powód dla którego naturalne elementy coraz częściej stają się integralnym elementem wystroju mieszkań.

Architekt wnętrz pomoże stworzyć lepsze miejsce do życia i pracy

Chociaż współczesny świat ma wiele zalet, to jedną z jego wad (choć też zależy dla kogo) jest urbanizacja. W miarę jak na całym świecie powstaje coraz więcej „betonowych dżungli”, tracimy kontakt z naturą. Design, który łączy nas z naturalnym środowiskiem, nie tylko może być inspirujący, ale również jest w stanie przyczynić się do zwiększenia naszej produktywności i przyczynić się do lepszego samopoczucia.

Biofilia, czyli miłość do natury, skupia się na wrodzonym pociągu człowieka do przyrody i  procesów naturalnych. Projektowanie wnętrz w duchu biofilnym dotyczy natury we wszystkich jej postaciach. Polega na maksymalnym wykorzystaniu zmysłowych elementów natury – światło, powietrze, woda oraz wprowadzeniu naturalnych materiałów, kolorów, faktur, wzorów, a nawet technologii, które przywołują wrażenie natury.

Projekt łazienki ekologicznej

projekt łazienki ekologicznejCoraz częściej projektanci wnętrz podkreślają, że domy muszą mieć przestrzenie, które nas energetyzują, stymulują i łączą ze sobą, jednocześnie uspokajając, relaksując. Łazienka to przestrzeń, w której możemy odpocząć, a kiedy jesteśmy w stanie poczuć bliskość natury, to czas spędzany w tym pomieszczeniu lepiej wpłynie na nasze samopoczucie.

Projekty łazienek z zastosowaniem biofilnego designu nie są niczym wymyślnym. Możemy zacząć od próby zmniejszenia ilości zużywanej przez nas wody. Zainstalowanie kranów o mniejszym przepływie, recykling wody czy wykorzystanie wody deszczowej może znacznie nam w tym pomóc.

Dobrym pomysłem będzie też korzystanie z dywaników do kąpieli wykonanych z kamyków lub używanie ręczników z bawełny organicznej i bambusa. Pamiętajmy również o umieszczeniu w kącie rośliny kochającej ciepło i wilgoć, która całkowicie odmieni naszą przestrzeń.

Naturalne akcenty w salonie

Najprostszym sposobem na poczucie silnego związku z naturą jest widok zza okien. Zasłony świetnie nadają się do zachowania prywatności, ale należy odsłaniać je w ciągu dnia. Dzięki oknom wpuszczamy naturalne światło, które pobudza domowników i dodaje energii.

Rośliny to również świetny sposób, na stworzenie przytulnej atmosfery. Wystarczy kilka ładnych doniczek z kaktusami lub paprocią, a wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru.

Równie świetnym pomysłem są zdjęcia i tapety z motywem kwiatów czy zwierząt, które stanowią symboliczne połączenie z naturą. Wasz architekt wnętrz z pewnością będzie potrafił dobrać odpowiednie dodatki.

Projekt wnętrza zielonej sypialni

Kwiaty, liście palmy czy ptaki – wszystkie te wzory możemy wybrać na motyw pościeli i tekstyliów do sypialni. Idealnym dodatkiem będzie prześcieradło wykonane z naturalnych materiałów, takich jak jedwab, bawełna lub bambus.

Nie zapominajmy o dodatkach, takich jak dywan wykonany z wełny – nieco droższy niż ten ze sztucznych materiałów, ale jest naturalny i lepszy dla zdrowia.

Możemy także spróbować odtwarzać kojące dźwięki przed snem, które pomogą się zrelaksować i szybciej zasnąć: odgłosy płynącej wody czy fal oceanu sprawiają, że każdy poczuje się odprężony. W
regeneracji pomogą nam oczyszczacze i nawilżacze powietrza od sprawdzonych producentów.

Przestrzenie na nowo łączą nas z naturą

W przeciwieństwie do pozostałych trendów, projektowanie wnętrz biofilne jest w rzeczywistości oparte na badaniach, więc jego podejście jest równie naukowe, co estetyczne. Istotą tego projektu jest idea – ​​projekt powinien być łączony z naturalnymi elementami, w taki sposób, aby mógł zaoferować jak najwięcej korzyści dla człowieka. Chociaż architektura jest powszechnie uważana za idealne skrzyżowanie sztuki i nauki, jej część naukowa jest często pomijana.

Istnieją trzy główne zasady projektowania biofilnego:

  • włączanie bezpośrednich form natury, takich jak naturalne światło
  • pośrednie reprezentacje natury, takie jak naturalne materiały, wzory i tekstury
  • tworzenie przestrzeni, które służą naszym praktycznym i emocjonalnym potrzebom.

Na te dwa ostatnie projektanci wnętrz mają szczególny wpływ.

Kierując się kilkoma prostymi zasadami, w prosty sposób możemy wprowadzić naturę do swoich wnętrz:

  • w pełni wykorzystujmy naturalne światło, utrzymując okna w czystości, nie zasłaniając ich żaluzjami i zasłonami
  • zadbajmy o kwiaty w doniczkach i ziołowy ogródek w kuchni; nawet kilka roślin może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach
  • pamiętajmy o naturalnych kolorach i wzorach – to one przypominają o pozytywnych doświadczeniach: błękity będą uspokajające, zielenie orzeźwiające, a żółcie pobudzające
  • używajmy naturalnych materiałów: bambus, drewno, wełna, kamień. Pogłębią one więź z naturą, tworząc ciepłą atmosferę we wnętrzach.