przejdź do treści

Blog

W następnych latach rozwiązania projektowe, koncentrujące się na zrównoważonym rozwoju, staną się koniecznością, a dobre samopoczucie będzie wysoko na liście priorytetów. Jaka jest przyszłość projektowania? Jak będzie wyglądała branża wyposażenia wnętrz ? Przyjrzyjmy się niektórym trendom, które znajdą się w centrum uwagi.

Globalna pandemia zdecydowanie wpłynęła na to, jakie domy chcemy tworzyć. Zamiast kierować się ideą minimalizmu, tak jak to robiliśmy od lat, teraz poszukujemy miejsc wypełnionych przedmiotami, które odzwierciedlają nasze pasje i hobby. Chcemy tworzyć domy, który pozwolą nam bezpiecznie spotkać się z przyjaciółmi i rodziną. Istnieje również coraz większe pragnienie ponownego połączenia się z naturą, w wyniku czego odchodzi się od twardych linii i krawędzi na rzecz ciepłych, neutralnych tonów, organicznych, zakrzywionych kształtów, kwiecistych wzorów i naturalnych kolorów.

Modne kolory 2021/2022

Kolory wpisują się w potrzebę elastyczności i zasadę, że wszystko się zmienia. Neutralne odcienie, które są uspokajające, a jednocześnie wszechstronne (szary, biały, beż) łatwo dostosowują się do różnych zasad stylizacji. Takie odcienie można uzupełnić lub połączyć z dużą swobodą, zachowując w pomieszczeniach atmosferę komfortu. Często dobrym uzupełnieniem i tym samym przełamującym kontrastem, będzie połączenie tych kolorów z butelkową zielenią, granatem czy żółcią. Te kolory mogliśmy obserwować w wielu projektach wnętrz w bieżącym roku.

Materiały wykończeniowe, z którymi chcemy obcować

Dziś priorytetem jest dbanie o otaczające nas środowisko, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Wybór modnych materiałów do aranżacji wnętrz w 2021 roku, takich jak drewno, kamień i marmur we wszystkich ich zastosowaniach, staje się sposobem na ponowne połączenie mebli z naturalnym światem. 

Ale to nie wszystko: szkło i plastik, które również zdecydowanie stały się popularnym wyborem wśród dodatków. Wprowadzanie tych materiałów do naszych wnętrz niesie za sobą takie podstawy ideowe jak zrównoważony rozwój, recykling i upcykling.

Zieleń, zieleń… i jeszcze więcej zieleni!

Rośliny domowe naprawdę zaczynają być o wiele bardziej powszechne niż w poprzednich dekadach, ponieważ zdecydowana większość właścicieli domów i dekoratorów wnętrz, którzy dbają o design, podąża za powszechnym trendem w kierunku urban jungle i biofilii

Dzięki licznym badaniom, które udowodniły, że rośliny domowe łagodzą stres, poprawiają jakość powietrza i zapewniają komfort psychiczny poprzez wizualną obecność bujnej zieleni, wiele architektów i projektantów wykorzystuje rośliny domowe do tworzenia bardziej inspirujących przestrzeni np. dzięki zielonym ścianom czy kwietnikom.

Dbałość o szczegóły

W aranżacji każdego wnętrza to, co naprawdę robi różnicę, to dbałość o szczegóły. Meble, dobór podłóg, kolorystyka, kafelki, tkaniny czy umiejscowienie punktów świetlnych są tak samo ważne, jak rozplanowanie budynku czy użyte materiały budowlane.

W ostatnich latach to właśnie płytki zaczęły odgrywać pierwszoplanową rolę w aranżacji wnętrz. W tym roku nie będzie wyjątku – płytki będą używane we wszystkich obszarach domu, nie tylko w łazienkach i kuchniach.

Meble

Jeśli chodzi o meble, jednym z trendów, które będą kształtować branżę, jest stosowanie mebli z włókien naturalnych. Materiały takie jak rattan i wiklina z pewnością zyskują na popularności, a ich naturalny i tradycyjny urok można pięknie przełożyć na dodatki do domu: krzesła, dywany i oświetlenie. 

Modnym i przywołującym wiele ciepłych wspomnień jest trend retro, nawiązujący do stylu lat 70′. O najważniejszych elementach pisaliśmy tutaj: https://dukke.pl/news/trend-retro-we-wnetrzach/

Inteligentny dom

Technologia zaspokajająca potrzeby ludzkości? Zgadza się, ponieważ wydajny dom można osiągnąć dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom i funkcjom, które mają na celu uproszczenie codziennych czynności, przynoszą większy komfort i spokój. 

Postęp technologiczny sprawi, że gadżety do inteligentnego domu znacznie przewyższą to, co jest obecnie dostępne na półkach sklepowych. Być może korzystasz już z jakiegoś gadżetu wspomaganego głosem z technologią AI, aby codziennie rano otrzymywać najnowsze wiadomości lub prognozę pogody?

“Elastyczne” pomieszczenia

Ważne jest, aby przyszłe domy były projektowane z myślą o wielu zastosowaniach, takich jak tworzenie dedykowanych miejsc pracy, ćwiczeń lub tworzenie pomieszczeń, które można rekonfigurować w zależności od pory dnia.

Elastyczne pomieszczenia umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i oferują wszechstronność; pozwalając, aby przestrzeń ewoluowała wraz z rozwojem rodziny i potrzebami. 

Kuchnie na wymiar

Nasze kuchnie to znacznie więcej niż tylko miejsce do gotowania obiadu; nowy trend to duże otwarte przestrzenie, które łączą gotowanie z jedzeniem i często łączą się z przestrzenią zewnętrzną np. ogród lub taras. Kuchnia stała się dynamiczną, wielofunkcyjną przestrzenią, idealną do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. 

Sypialnie i odpoczynek

Przy całej obecnej technologii, która bombarduje nas każdego dnia, coraz trudniej jest po prostu wyłączyć się i odpocząć. To właśnie z tego powodu coraz więcej ludzi chce stworzyć przestrzeń we własnym domu jako odosobnienie od świata; miejsce, w którym mogą po prostu być. 

Zmierzamy również w kierunku większej personalizacji, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz. Wykonane na zamówienie, dopasowane szafki nocne ze zintegrowanymi punktami zasilania i ładowaniem bezprzewodowym zapewniają przechowywanie niezbędnych przedmiotów w zasięgu ręki.

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz koncentrują się na tworzeniu przytulnych, wygodnych i czystych pomieszczeń, tworząc jednocześnie sprzyjającą atmosferę do wypoczynku, pracy, rozrywki. Nacisk kładziony jest na materiały, kolory i projekty, które zapewniają bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i komfort. 

Przeczytaj także: