przejdź do treści

Blog

Wykończenie mieszkania pod klucz – co jeszcze jest istotne?

7. Spełnienie potrzeb projektowych

Dobry projektant wnętrz powinien nie tylko zadawać szczegółowe pytania, ale również starać się Was dobrze poznać. Dzięki temu przygotuje dla Was projekt skrojony na miarę. Istotna jest także ścieżka projektowa, jaką przejdziecie z projektantem.

Pytajcie jak długo potrwa przygotowanie projektu, ile czasu poświęci Wam projektant i czy na etapie projektu będziecie na bieżąco informowani o wysokości kosztów realizacji. Zajrzyjcie również do portfolio danego projektanta i szukajcie rozwiązań pasujących do Waszych oczekiwań.

8. Cena – za tanio czy za drogo?

Nie zawsze jest to takie oczywiste. Każdy z wymienionych punktów ma wpływ na cenę (zajrzyj również do pierwszej części artykułu). Zasada “im taniej, tym gorzej” nie zawsze się sprawdza. Wszystko zależy co za tą cenę dostaniemy.

Z jednej strony niska cena pakietu pod klucz może być jedynie wabikiem, a na kolejnych etapach zostaniecie naciągnięci na drogie usługi. Z drugiej strony, drogi pakiet nie zawsze będzie satysfakcjonujący biorąc pod uwagę wskaźnik ceny do jakości. Często drobne usługi sprawiające wrażenie długiej listy “darmowych” nie są warte swojej ceny.

Szczerze zachęcamy do porównywania ofert rynkowych, ponieważ tylko wtedy jesteście w stanie wybrać odpowiedniego dla siebie partnera. A stawka jest wysoka, bo chodzi o Wasze oszczędności, a bardzo często kredyty. Warto zastanowić się i porównać dwa razy.

Think twice:)

9. Zwinność

Prawdopodobnie domyślasz się, że nie chodzi o fikołki na macie. Chodzi o sposób zarządzania firmą i obsługę klienta zgodnie z pewnymi zasadami. Zwinna organizacja stosuje nowoczesne metody zarządzania oraz stawia klienta w centrum. Słucha, reaguje i zwinnie rozwiązuje problemy. Z pewnością poświęcimy na ten temat osobny artykuł. 

10. Kameralne biuro czy wielka pracownia? 

W czasie pandemii ten aspekt może wydawać się drugoplanowy. Tak jednak nie jest, ponieważ większość z Was, drodzy klienci, preferuje spotkania w biurze, gdzie macie dostęp do próbek materiałów i możecie w odpowiedniej atmosferze kreować wnętrze wspólnie z projektantem.

Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na lokalizację pod kątem dojazdu, odpowiedni wystrój oraz… wielkość biura. Jest raczej kameralnie i zacisznie czy bardziej “korporacyjnie” i ruch w pracowni przypomina jedną z rzymskich uliczek?

Okazałe przestrzenie najprawdopodobniej będą mieć wpływ na cenę usług, a wysokie koszty stałe firmy znajdą pokrycie w portfelu klienta.

11. Terminy i dostępność

Jak długo trwa proces projektowy? A jak długo etap wykonawczy? W każdej firmie wygląda to nieco inaczej. Kierujcie się stosunkiem jakości do otrzymanej pracy. Jeśli odwiedziliście jedną z prowadzonych realizacji danej firmy i jesteście zadowoleni z efektów, to nieraz warto poczekać dłużej i na koniec dnia cieszyć się idealnie wykonaną pracą. 

Niemniej jednak, z reguły etap wykonawczy, w zależności od zakresu prac, potrwa od 8 do 14 tygodni. Zaś etap projektowy będzie trwać od kilku do kilkunastu tygodni. 

W kwestii dostępności terminów, to z reguły trudno zacząć pracę na cito. Zasada jest taka, że im dłużej musicie czekać na rozpoczęcie działania, tym lepiej to świadczy o firmie. Dobry projektant, wykonawca czy stolarz ma zazwyczaj kalendarz wypełniony po brzegi. 

12. Komentarze

Sprawdźcie, co piszą na temat firmy osoby, które już z nią współpracowały. Przydatne będą opinie na wizytówce Google Maps, na Facebooku (o ile administrator profilu nie zablokował możliwości wystawiania opinii) czy na lokalnych forach internetowych. Jednocześnie zachęcamy do wystawiania opinii, ponieważ tylko w ten sposób możecie podzielić się swoim doświadczeniem i pomóc komuś podjąć dobrą decyzję.

Podsumowując, wszystko co opisaliśmy w obu częściach artykułu, każdy z punktów jest dla Was bardzo istotny. Gdyby jednak pokusić się o 3 najważniejsze, to naszym zdaniem była by to transparentność, elastyczność oraz cena. Transparentność – abyście dobrze znali ofertę, zakres usług oraz jakich kosztów się spodziewać. Elastyczność, czyli możliwość wyboru odpowiadających Wam materiałów, a także dopasowanie umowy pod Wasze potrzeby. Cena, czy najlepsza relacja jakości do otrzymywanych produktów i usług.

Napiszcie do nas, jeśli macie swoje przemyślenia w temacie wyboru pracowni wnętrz. Może jest coś jeszcze, na co zwracacie uwagę? Chętnie powiększymy listę o Wasze uwagi.