przejdź do treści

Blog

Przeszłość jest i zawsze będzie źródłem inspiracji dla wszelkiego rodzaju projektów – od ubrań, które nosimy na co dzień po meble i dodatki, które wprowadzamy do swojego domu. Era lat 70. Powróciła w wielkim stylu ­– dobrze współgra z trendem maksymalizmu i może być świetnym sposobem na odświeżenie mieszkania tej wiosny.

Głównymi cechami stylu projektowania wnętrz z lat 70. był powrót do natury, modne akcenty, żywiołowe jasne kolory, geometryczne kształty. Wystrój wnętrz z tamtego okresu, odzwierciedlał zainteresowanie samoświadomością, naukami duchowymi ze Wschodu i nowym szacunkiem dla natury – wiele z nich można rozpoznać we współczesnej kulturze. 

– Z powodu pandemii ludzie traktują swoje mieszkania jak modę i chcą być bardziej wyjątkowi, więc bardziej pociągają ich przedmioty, których nie można kupić w sklepie. – mówi nasz ekspert, Łukasz Zembold. 

Eksperci z branży wzornictwa używają terminu „styl retro”, aby scharakteryzować style, które zostały odtworzone lub inspirowane przeszłością. Kiedy spojrzymy na popularne konta promujące wnętrza na Instagramie, zobaczymy wiele elementów wystroju w stylu retro. Dzieje się tak, ponieważ meble z rattanu, lastryko i formy geometryczne dodają uroku i charakteru nowoczesnym przestrzeniom. W rzeczywistości włączenie takiej mieszanki stylów dekoracyjnych z różnych epok jest jedną ze sztuczek branży projektantów wnętrz. 

trend retro

Moda na bliskość natury

Kryzys naftowy w 1973 roku i kultura hippisowska głęboko wpłynęły na zainteresowanie bardziej naturalnym stylem życia. Powszechne były materiały takie jak drewno i kamień. Znakiem rozpoznawczym lat 70. Były również rośliny domowe, zapełniające pomieszczenia, miejskie oazy i przydomowe ogródki. W architekturze panowała moda na duże okna, świetliki i drzwi balkonowe, które miały na celu zapewnić jak największa ilość naturalnego światła.

We wspomnianej dekadzie panowała moda na naturalne wzornictwo. W meblach rattanowych zastosowano technikę tkania, która sięga czasów starożytnych. Styl ten zyskał dużą popularność w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Rattan i wiklina to materiały, które nadają odrobinę tekstury, głębi i wyrazistości, która przenika do wnętrz. Dlatego też z łatwością można łączyć te elementy z różnymi stylami dekoracyjnymi, aby uzyskać klimat, który będzie zarówno aktualny, jak i nostalgiczny.

Wzory i kolory lat 70.

Odpowiednio dobrane materiały są kluczem do odtworzenia stylu retro. Dlatego do dekoracji wnętrza w tym stylu najlepiej zastosować makramy, dywany typu shaggy i tkaniny bouncle, które od zawsze zapewniały przytulny klimat. Ich atutem jest łatwość we wkomponowaniu ich między współczesne dodatki i meble. Celem zastosowania tego typu materiałów jest dodanie do przestrzeni odrobiny fantazji przy jednoczesnym zachowaniu atmosfery wyrafinowania. 

Nic tak nie przypomina lat 70. jak lastryko, czyli wyszlifowana betonowa masa z dodatkiem różnorodnego kruszywa, która w ostatnich latach ponownie wypełnia wnętrza domów i mieszkań. Istnieje wiele sposobów na włączenie tego materiału do projektu – niezależnie od tego czy jest to podłoga, ściana czy blat. 

Paleta kolorów lat 70. praktycznie nie ma ograniczeń. Najciekawsze kombinacje to: błękit z zielenią, czerwień z szarością, brąz z butelkową zielenią, pomarańcz z żółcią, złoto z fioletem czy brąz z różem. Pomimo szerokiego zastosowania kolorów, stosowano też biel, która w tamtych czasach reprezentowała przyszłość.  Moda na ten kolor narodziła się po amerykańskim lądowaniu na Księżycu w 1969 roku i stała się tłem dla wielu scen znanych filmów (przykładem jest pierwszy odcinek Gwiezdnych wojen z 1977 roku). 

Powrót lat 70.

Wśród wszystkich radosnych kolorów, wzorów, makram i kudłatych dywanów, wystrój domu z lat 70. zawiera wiele inspirujących pomysłów, które mogą upiększyć każdą przestrzeń i nadać jej elegancki charakter.

Należy pamiętać, że głównym celem wystroju w stylu retro było (i jest) stworzenie radosnych, beztroskich i modnych pomieszczeń, a jednocześnie bardzo wygodnych z przemyślanymi rozwiązaniami architektonicznymi – dlatego trend sprzed dekad, który był znakiem rozpoznawczym nie tylko we wnętrzach, ale i w modzie, powraca w wielkim stylu.