przejdź do treści

Blog

Święta za pasem, a gorączka zakupów zaczęła się na dobre. Opór w uleganiu prezentowym pokusom staje się coraz mniejszy, i dobrze – przecież chcemy sprawić jak największą radość najbliższym. Aby spotęgować świąteczne przyjemności, warto zadbać o dekoracje, które pomogą zbudować niepowtarzalny klimat. Wybraliśmy dla Was kilka propozycji. 

Czarująca moc oświetlenia

Bynajmniej nie chodzi, aby zabłysnąć milionem lampek w sąsiedztwie, jak Clark Griswold “w krzywym zwierciadle”:

… a chodzi o stworzenie przytulnej atmosfery, dzięki grze światłem. Kluczowe jest rozmieszczenie źródeł światła w pomieszczeniu oraz odpowiednia barwa zastosowanych żarówek. 

Barwę światła określa wartość wyrażana w jednostkach kelwina. Aby żarówka emitowała przyjemne, zapewniające relaks światło, wartość powinna wynosić w przybliżeniu 2200 – 3200 kelwinów. Wiele na ten temat mogą powiedzieć Skandynawowie, którzy ze względu na położenie geograficzne szczególnie dbają o oświetlenie w swoich wnętrzach. Pochodzący z Danii architekt światła Asger Bay Christiansen pisze tak:

Zdecyduj się na żarówkę albo lampę LED – tylko taką, która daje ciepłe światło. Dla tych z nas, którzy mieszkają w zimnych krajach, światło hygge jest ciepłym światłem. Barwę światła mierzy się stopniami kelwina, a przy 2700 kelwinach światło ma żółtopomarańczową poświatę. Takie światło uważam za ciepłe i hyggelig – jak chyba większość Duńczyków.

Zastosowanie takich żarówek pozwoli nam zatem wprowadzić trochę kojącego ciepła, które sprzyja poprawie nastroju i pomaga się zrelaksować. 

Kolejnym krokiem jest rozmieszczenie źródła światła i sposób jego ekspozycji. Klimatyczne pomieszczenia lubią wiele małych punktów świetlnych zamiast jednego głównego. Zdecydowanie milej dla oka będą wyglądać małe lampki (lub świeczki) rozmieszczone w kilku miejscach czy też lampa stojąca przy ścianie i rzucająca na nią ciepłą poświatę, niż mocna lampa sufitowa. 

Dla naprawdę ceremonialnej atmosfery, możemy zastosować jeszcze jeden zabieg. Nad świątecznym stołem wieszamy lampę z solidnym, nieprzeźroczystym kloszem (lub osłaniamy lampę tak, aby światło się nie rozpraszało po całym pomieszczeniu) w taki sposób, aby snop światła oświetlał tylko stół. Taka iluminacja sprawi, że stół zostanie szczególnie wyeksponowany.

Lampki hygge

Wspomniane wcześniej słówko hyggelig odnosi się do stylu życia hygge. Jest to temat na osobny artykuł, niemniej warto i tu poświęcić choć paragraf. Hygge mogłoby oznaczać lifestyle, polegający na tworzeniu komfortowego otoczenia, przy czym nie chodzi o przedmioty wokół, a wręcz przeciwnie – o miłe chwile, najbliższych ludzi, atmosferę, pracę i każdą sferę egzystencji. Hygge polega na życiu w zgodzie z samym sobą i robieniu wszystkiego, co daje nam szczęście. Stworzenie pięknej atmosfery w domu, w którym spędzimy święta, można określić słowem hygge. Definicja czysto wikipedyczna: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hygge

Lampki hygge – z książki pt. “Hygge. Duńska sztuka szczęścia”, M.T. Søderberg

I tutaj gratka dla każdego, kto lubi robótki DIY i chciałby niewielkim kosztem zmienić zwykłe lampki świąteczne w coś wyjątkowego. Wystarczy sznur lampek, nożyk (klasyczny nożyk do tapet ze skrzynki każdego majsterkowicza) i… piłeczki do ping-ponga. Nacinamy delikatnie piłeczkę z dala od miejsca łączenia połówek, aby nie pękła. W powstały otwór wsuwamy lampkę. W ten sam sposób postępujemy z resztą lampek. Otrzymujemy ozdobę, która swoim stłumionym, ciepłym światłem stworzy unikalny klimat. 

Ozdoby naturalne

Choinka to element tradycji, a zatem zgrabna sosenka, świerk czy jodła znajdzie swoje miejsce w większości świątecznych wnętrz. Dla minimalistów i niewielkich kubatur, dobrą naturalną ozdobą może okazać się miniświerk conica, który można również trzymać na balkonie czy w ogrodzie. Można też stworzyć przepiękny stroik z pojedynczej gałązki choinkowej bądź też ostrokrzewu, który coraz śmielej przebija się do polskich wnętrz.

Ozdoby z ostrokrzewu

Niezmiennie jedną z popularniejszych i zjawiskowych naturalnych ozdób jest poinsecja, czyli gwiazda betlejemska. Jest to roślina doniczkowa, charakteryzująca się cudownym, kontrastowym ubarwieniem. Liście dolnej części rośliny zachowują kolor ciemnozielony, natomiast górna część (tzw. liście przykwiatowe) nabiera krwistoczerwonej barwy. Dzieje się to właśnie w okresie grudniowych świąt. Poinsecja może stanowić nie tylko ożywczą ozdobę, ale również trafiony prezent dla każdego miłośnika domowych dżungli. 

Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska

Nie zapomnijmy również o jemiole. Choć może budzić mieszane uczucia, kiedy w zgodzie ze swoją pasożytniczą naturą żeruje na drzewach, to podwieszona gdzieś pod sufitem może zwiększyć częstotliwość świątecznych pocałunków. To jemiołę zdecydowanie usprawiedliwia!

Kup coś oryginalnego od lokalnych rzemieślników

Stroik z szyszek oraz pięknych, niebieskich akcentów od Ladybug

Jesteśmy z Wrocławia, a więc podpowiadamy, gdzie w naszym mieście można zakupić jedyne w swoim rodzaju upominki i ozdoby świąteczne. Jeśli trafiliście do nas z innego regionu, poszukajcie podobnych wydarzeń i kiermaszy lokalnie. Warto wspomóc zdolnych ludzi i przy okazji kupić coś oryginalnego. 

W nadchodzący weekend wydarzeń co nie miara. Sprawdźcie poniżej, co i gdzie można upolować:

11-12.12.2021 Wrocław: Targi Dobry Design – Gwiazdka

Od 2015 roku odbyło się już blisko 50 edycji tego wydarzenia. Organizatorzy od zeszłego roku zadomowili się w budynku Concordia na Wyspie Słodowej, gdzie i tym razem zapraszają na dawkę dobrego designu. Szczegóły edycji “Gwiazdka”:

https://www.facebook.com/events/606701760737515/

11-12.12.2021 Wrocław: Ręki Dzieła Fest 

stroik świąteczny od Ladybug

RDF, czyli święto wrocławskich artystów rękodzieła. Za każdym razem wypełnione wspaniałościami spod rąk naszych zdolnych krajan. Spodziewajcie się zwiększonego natężenia ozdób świątecznych, z pewnością dużo ciekawszych niż na zatłoczonym jarmarku. RDF odbędzie się w Przejściu Garncarskim wrocławskiego Rynku. Szczgóły: https://www.facebook.com/RekiDziela/

12.12. oraz 18-19.12.2021 Małuszyn k. Trzebnicy: Ekojarmark w Ekochoince

Kameralny kiermasz odbywający się w Małuszynie (ok. 30 km od centrum Wrocławia). Wydarzenie zdecydowanie warte odwiedzin! Oprócz możliwości zakupu ozdób świątecznych, jest to nie lada gratka dla smakoszy. W zeszłym roku można było napić się pysznego, zaprawianego grzańca. Załapaliśmy się też na wyborne pierogi z kapustą i grzybami, a w tym roku dodatkowo mają pojawić się foodtracki. Warto przyjechać w niedzielę (około południa) z dziećmi i spotkać dwie sympatyczne alpaki – Cudaka i Cwała. Więcej informacji:

https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/inne/1328764-swiateczny-ekojarmark-w-ekochoince

Powyżej stroik i kartka świąteczna od Ladybug, którą możecie spotkać na Ręki Dzieła Fest. Więcej: https://www.facebook.com/LadybugPL